Tekstylia łazienkowe - na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Łazienka to pomieszczenie, które przysparza najwięcej problemów aranżacyjnych. Jest to zazwyczaj przestrzeń o małym metrażu, które musi pomieścić dużą ilość funkcjonalnych elementów wyposażenia wnętrz oraz sprzętów AGD, takich jak pralka. Dodatkowo, warto zadbać o to, by wszelkie dodatki były odporne na wilgoć - a nawet pozwalały się z nią szybciej uporać. Jak wybierać tekstylia łazienkowe, by pasowały one do wystroju nie tylko wzornictwem? W tym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze tekstyliów łazienkowych.

Dywanik ze splotem shaggy

Tkaniny i dzianiny - jakie sploty dywaników łazienkowych rozróżniamy?

Przy wyborze tekstyliów łazienkowych zwraca się uwagę na 3 główne aspekty - kolor, materiał i splot. Splot dywanu to ułożenie włókien w jego strukturze. Dywaniki łazienkowe mogą być wykonywane zarówno z tkaniny, jak i dzianiny - te dwa pojęcia różnią się sposobem łączenia włókien. Tkaniny, jak sama nazwa wskazuje, są tkane na krosnach - obecnie robią to maszyny przemysłowe na masową skalę. Nici zaplatane są gęsto i ciasno, przez co tkaniny są dość sztywne i mało rozciągliwe. W przeciwieństwie do dzianin, które wyróżniają się miłą w dotyku fakturą. Dzianiny wykonywane są na drutach lub szydełku i charakteryzują się bardziej odznaczającym splotem.

  • dywany typu shaggy - jeśli jesteś fanką nietypowych faktur przykuwających uwagę, dywany o splocie shaggy to doskonały element aranżacyjny do Twojej łazienki. Wykonane są zazwyczaj ze sztucznego włosia, a ich charakterystycznym elementem jest duża długość wystających włókien - około 10 cm - które nadają produktowi wrażenie miękkości. Dywany o splocie shaggy to najbardziej puszysta opcja - trzeba jednak uważać, by nie zdominowały aranżacji.

  • dywany pętelkowe - jak sama nazwa wskazuje, są to dywany wykonywane techniką tkania pętelkowego. Drobne pętelki widoczne są na całej powierzchni dywaniku, mogą różnić się wysokością, grubością i rozmieszczeniem. Niektóre dywany pętelkowe o grubym splocie przypominają plastry miodu, inne - można pomylić z dywanami sznurkowymi. Wyjątkowym rodzajem dywanów pętelkowych są te o splocie typu scroll - pętelki różnią się w nim rozmiarami, tworząc ciekawą fakturę.

  • dywany cięte - np. welur lub saxon. Są to dywany o wyższym runie niż dywany pętelkowe - powstają bowiem w wyniku przecięcia tkanych pętelek. Są również bardziej puchate i zbite, jednak mogą przysporzyć problemów na płaszczyźnie usuwania plam i zabrudzeń.

  • dywany sznurkowe - potocznie nazywane są tkaninami typu sizal lub dywanami płasko tkanymi. Odznaczają się płaskim, dwustronnym splotem bez runa, wystających pętelek lub pęczków materiału. Dywany sznurkowe, przez wzgląd na swoją nieskomplikowaną, płaską budowę, perfekcyjnie nadają się do łazienek, gdyż łatwo zmyć z nich wszelkie zabrudzenia. W razie dużego zawilgocenia, dywan sznurkowy można bezproblemowo przenieść w miejsce nasłonecznione lub cieplejsze. Są one bowiem dużo lżejsze niż dywany o grubszej fakturze.

  • dywany strzyżone typu “carving” - są to produkty, w których projektanci mogą dać się ponieść wyobraźni. Włosie w dywanach carving przycinane jest w sposób asymetryczny - tak, by przez różnice wysokości wyraźnie odznaczał się konkretny, dekoracyjny kształt.

  • naturalne rozwiązania - w domach, w których rośliny odgrywają sporą rolę aranżacyjną, dobrym pomysłem będzie wprowadzenie do łazienki naturalnego dywanu z mchu. Da on namiastkę kontaktu z naturą, gdyż stąpanie po nim bosymi stopami do złudzenia przypomina chodzenie po świeżej trawie.

Ręczniki łazienkowe

Jaki materiał ręcznika wybrać?

Materiał, z jakich wykonane są łazienkowe ręczniki lub dywaniki wpływa bezpośrednio na ich właściwości, takie jak możliwość pochłaniania wilgoci czy miękkość. Zwłaszcza przy wyborze ręczników warto zerknąć na skład procentowy - w zależności od materiału, ręczniki powinny być bowiem przeznaczone do innych części ciała lub zabiegów pielęgnacyjnych.

  • bawełna - to chyba najbardziej rozpowszechniony materiał wykorzystywany do produkcji ręczników łazienkowych. Bawełniane włókna cechuje miękkość - oczywiście wtedy, gdy są prane i zmiękczane zgodnie z wytycznymi z metki - dzięki czemu są delikatne dla skóry. Bawełna doskonale pochłania wilgoć i szybko wysycha. Ręczniki bawełniane polecane są do wycierania ciała - te do twarzy powinny być wykonane z jeszcze delikatniejszego materiału.

  • bawełna egipska - to specjalny rodzaj bawełny, który robi furorę zwłaszcza w przemyśle hotelarskim. Różni się od zwykłej bawełny nie tylko sposobem zbierania kwiatów (ręcznie, nie maszynowo), lecz także grubością włókien. Bawełna egipska posiada bardzo cienkie włókna, przez co można z niej uszyć tkaninę o ciasnym i wytrzymałym splocie. Jest bardzo delikatna w dotyku i lśniąca, a w przeciwieństwie do większości tkanin, wraz z użytkowaniem nie twardnieje, lecz mięknie. Jest polecana także alergikom, gdyż nie pyli i nie podrażnia. Bawełna egipska jest tak lekka, że wykorzystuje się ją również w przemyśle odzieżowym - powstają z niej przewiewne, letnie koszule i piżamy. Ręczniki z bawełny egipskiej są cenione ze względu na swoje możliwości absorbowania dużej ilości wody.

  • mikrofibra - to typ sztucznego włókna poliestrowego lub poliamidowego, do którego wytworzenia stosuje się technologię umożliwiającą osiągnięcie grubości 100 razy mniejszej niż średnica ludzkiego włosa. Ręczniki z mikrofibry są bardzo odporne, a do tego miękkie i delikatne. Ręczniki z mikrofibry szybko schną, a także nie wykazują działania podrażniającego, gdyż na ich powierzchni nie osiada kurz. Są zazwyczaj lekkie i cienkie, dlatego warto zabrać je ze sobą na siłownię, basen lub w trasę.

  • bambus - ręczniki bambusowe są bardzo zróżnicowane pod względem miękkości i wielkości splotów. Warto zaznaczyć, że o ręcznikach bambusowych mówimy już w momencie, kiedy zawierają domieszkę włókien bambusa - nawet jeśli ich stosunek do bawełny to 40:60. Włókna bambusowe bardzo szybko wchłaniają wodę, a dodatkowo są odpowiednie dla alergików ze względu na naturalne właściwości antybakteryjne. Ręczniki bambusowe również bardzo szybko wysychają, przez co często wybierane są przez turystów.

 

A jeśli szukasz więcej inspiracji do łazienkowych aranżacji, koniecznie przeczytaj artykuł - modne łazienki 2021. Znajdziesz tam między innymi podpowiedzi, w jakiej kolorystyce dobierać łazienkowe dodatki w 2021 roku, by wpisywały się one w najnowsze trendy.