Dom Zero Waste

Dom Zero Waste

Moda na ekologię coraz bardziej rośnie w siłę. Nic dziwnego, w końcu każdy z nas w jakimś stopniu chce się przyczynić do ratowania jedynej planety na której może mieszkać ludzkość - przynajmniej na razie.
Obecnie możemy spotkać się z nowym trendem, mianowicie Zero Waste. Co to takiego?
 

Często kojarzony jest przede wszystkim z tendencją do usuwania z naszego życia jednorazowych opakowań, ale nie tylko!

Zero waste to przede wszystkim szerokie pojęcie pozbycia się skłonności do marnowania wszystkiego co nas otacza.
 

Mamy dla Ciebie kilka przydatnych patentów, które pomogą Ci w wytwarzaniu mniejszej ilości śmieci.

 

1. Wykorzystaj resztki żywności

 Kompostownik Joseph Joseph

Każdego dnia marnujemy mnóstwo jedzenia, resztki z obiadu, kromki chleba, czy owoce i warzywa zwykle lądują w koszu na śmieci.
 

Ale czy to naprawdę śmieci?
 

Z resztek jedzenia, które wydają się już bezużyteczne można przygotować niejedno smaczne danie! Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

 3 pomysły na nadprogramowe owoce:

Nadprogramowe owoce wcale nie muszą znaleźć swojego miejsca w koszu.
Pyszne i bardzo pożywne smoothie może zastąpić nawet Twoje codzienne śniadanie lub stać się wspaniałą zdrową przekąską w pracy.
Do przygotowania smoothie możemy użyć każdego rodzaju owoców, a co najważniejsze nawet tych lekko przejrzałych, które planowaliśmy wyrzucić do kosza.

 

Jeśli masz wyciskarkę do soków, to pewnie nie raz przyszło Ci do głowy pytanie - “co zrobić z resztkami owoców?”
Miąższ jest bogaty w błonnik, który jest przydatny dla naszego organizmu, ale niestety często ląduje w koszu, a powinien w garnku lub na patelni.

Odpadki po słodkich warzywach i owocach, takich jak marchewka, jabłko, burak, seler, a nawet truskawki możesz zamienić w pyszne smażone racuchy.
Wystarczy zmieszać ze sobą miąższ, dodać jedno jajko i odrobinę mąki pszennej - tak aby całość skleiła się ze sobą, po czym wrzucić na patelnię do racuchów i cieszyć się zdrowym obiadem lub przekąską.

  • Przydatne liście - nie tylko sałaty!

 

W domu Zero Waste nawet pozornie nieprzydatne liście z warzyw się nie zmarnują!
Wszystkim smakoszom pesto proponujemy wykorzystanie niecodziennych składników do uzyskania oryginalnego smaku, jak np. liście rzodkiewki!
Pesto z liści rzodkiewki zachwyca nieco goryczkowym smakiem, który dodatkowo można przełamać dodając kilka sztuk orzeszków pinii. Przygotowanie pesto jest niezwykle proste.
Umyte liście rzodkiewki oraz orzeszki wrzucamy do szatkownicy, dodajemy odrobinę oliwy z oliwek, ząbek czosnku oraz szczyptę soli. Gotowe pesto może posłużyć nam jako dodatek do dań z makaronu lub pasta kanapkowa.

  • Drób wielokrotnego użytku :)

Jeśli Twój niedzielny obiad składa się z dania drobiowego zastanów się wcześniej, czy aby na pewno zostanie zjedzony w całości.

Pyszna orientalna zupa na bulionie z kości, to idealny patent aby wykorzystać szkielet niedzielnego, pieczonego drobiu.
W kuchni zero waste nie powinno się nic marnować, a tym bardziej kości, które mogą stać się bazą zdrowych i aromatycznych zup.
 

  • Smaczliwka - nie tylko smaczna ale i ekologiczna

 

Miłośnicy roślin również znajdą coś dla siebie! Dzięki zachowanym pestkom z owoców i warzyw możesz w ekologiczny sposób nadać swojemu mieszkaniu naturalnego, zielonego blasku.
 
Czy mamy tutaj entuzjastów smaczliwki, inaczej zwanej avocado?
Pestkę avocado umieszczamy do połowy w ziemi w doniczce węższą częścią do góry. Podlewamy obficie, tak aby ziemia przez cały czas była mokra. Śpiewamy jej ulubione przeboje Shaggy'ego i uzbrajamy się w cierpliwość - w cały arsenał cierpliwości.
Po około miesiącu pestka pęknie, a ze środka wystrzeli do góry pojedynczy mocny pęd, który na pewno ucieszy Twoje oko.

 

A co zrobić z resztkami, których już nie damy rady wykorzystać?
Doskonałym rozwiązaniem na nieprzydatne już resztki żywności jest domowy kompostownik, który nie tylko pozwoli nam zminimalizować odpady ale również tworzy zdrowy nawóz dla roślin. Dzięki czemu nasze naturalne kuchenne odpady możemy całkowicie zredukować.

 


 

2. Zminimalizuj plastik

Torby na zakupy wielokrotnrgo użytku
 
Zanieczyszczenie plastikiem, to bardzo duży problem dla naszej planety.
 
Przede wszystkim ogranicz kupowanie plastikowych toreb na zakupy i zastąp je lnianymi siatkami, lub torbami z wytrzymałego materiału, który nie rozerwą się podczas noszenia ciężarów w przeciwieństwie do jednorazówek. Możesz je wykorzystać ponownie, przy kolejnych zakupach, a dodatkowo wielorazowe torby mają poręczny uchwyt, który przyjemnie trzyma się w dłoni.
Kolejny plus ekologicznych toreb, który może sprawić, że zakupy staną się przyjemniejsze, a nasza planeta zbliży się do ekologicznego ideału :)
 



 

Jak często kupujesz wodę w butelkach plastikowych?

Butelki na wodę wielokrotnego użytku
 
Plastikowe butelki, to przeważnie większa część naszego kosza. To nie tylko rosnąca góra śmieci ale również zagrożenie dla naszego zdrowia.
W przeciwieństwie do szkła plastik nie ma jednolitej gładkiej powierzchni i posiada wiele zakamarków w których mogą gromadzić się bakterie, a smak wody w szkle smakuje o wiele lepiej, bo naturalnie!

 
A gdyby zastąpić wszystkie plastikowe butelki na jedną szklaną karafkę lub butelkę filtrującą wodę?
To oszczędność nie tylko miejsca w naszej gospodarce odpadami ale również pieniędzy.
 
Czy jesteśmy w stanie usunąć z naszego życia wszystkie rzeczy wykonane z plastiku?
Wydaje się to praktycznie nierealne, ale jesteśmy w stanie zastąpić chociaż część z nich artykułami wytworzonymi z plastiku wielokrotnego użytku, który jest bardziej przyjazny dla środowiska.
Podczas weekendowych spotkań ze znajomymi na tarasie, bądź w ogrodzie zwykłe plastikowe sztućce, które po użyciu nadają się jedynie do umieszczenia w koszu, lepiej zastąpić sztućcami z tworzywa uzyskanego z recyklingu.
Szklana butelka może często okazać się dla nas za ciężka, szczególnie podczas intensywnego trybu życia. Ale to nic złego! Nie musisz wyrzekać się ekologii. Szklaną butelkę możesz z powodzeniem zastąpić lżejszą butelką z tritanu - tworzywa, które jest odporne na uszkodzenia i nie posiada szkodliwych związków BPA.



 

Ile razy przeżyliśmy ten sam problem z częstym wymienianiem worków na śmieci i wypadającymi z niego resztkami spożywczymi?

Kosz na śmieci z funkcją zgniataniaKosz na śmieci z funkcją zgniatania

Do zminimalizowania objętości pozostałego plastiku niezbędny jest kosz na śmieci z funkcją zgniatania, dzięki któremu uzyskasz dodatkowe miejsce na śmieci i ograniczysz zużywanie worków.




 

3. Kupuj tylko trwałe przedmioty, które przydadzą Ci się na lata.

Skagerak - produkty na lata
 
W domu zero waste i ekologii nie chodzi już tylko o to z czego zrobione są nasze przedmioty codziennego użytku ale o to, czy wystarczą nam na lata oraz co może się z nimi stać, jeśli już przestaną być użyteczne.
 
Duńskie studio projektowe Skagerak żyje w zgodzie z naturą, dba o środowisko, czego dowodem są wytwarzane przez nich meble z gwarancją trwałości na długie lata.