Jaką lampę stołową wybrać?

Jaką lampę stołową wybrać?

Jaką lampę stołową wybrać?

Wybór odpowiedniej lampy stołowej to nie tylko kwestia estetyki. Właściwie dobrana lampa zadba o zdrowie Twoich oczu, a nawet pomoże zbudować przytulny klimat we wnętrzu.  Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lampy stołowej?

Zanim zaczniesz rozglądać się za odpowiednim modelem lampy stołowej, postaw sobie pytanie, do czego ma Ci ona służyć. Inną lampę wybierzesz do pokoju dziennego, w którym pracujesz, inną do salonu, jeśli ma Ci zapewnić dodatkowe światło podczas oglądania filmów w telewizji czy na komputerze.

Przeczytaj nasz poradnik, a wszystko stanie się jasne! 

Jak czytać oznaczenia lamp stołowych?

Wybierając nowoczesną lampę stołową, spotkasz się z różnymi określeniami, które warto rozszyfrować, by podjąć świadomą decyzję. W końcu nie tylko wygląd lampy ma znaczenie!

Umage Eos

 Lumeny (lm) – oznaczają ilość światła emitowanego przez lampę. Dawniej na żarówkach podawano jedynie moc wyrażoną w watach i na podstawie tej informacji określało się, ile światła zapewni. Obecnie coraz więcej lamp stołowych wyposażonych jest w żarówki LED, które mimo że mają małą moc (pobierają mniej prądu), dają więcej światła. Jego natężenie podawane jest właśnie w lumenach. 

 Ile lumenów powinna mieć lampa stołowa? Wszystko zależy od jej przeznaczenia. Lampka na biurko do pracy lub nauki powinna emitować światło o wartości ok. 1000 lumenów. Jeśli lampa stołowa ma być jedynym źródłem światła w pomieszczeniu (Twój nastolatek podczas nauki nie włącza głównego światła w pokoju), warto wybrać lampę o jeszcze większym natężeniu światła.

 W przypadku gdy szukasz lampy stołowej do salonu, która ma umilić subtelnym światłem wieczorne rozmowy czy oglądanie filmów, wystarczy już 150 lumenów. 

 Lampa stołowa Menu Peek, czarna

Jeśli chodzi o lampę stołową, która będzie pełnić funkcję lampki nocnej w sypialni Twojej lub dziecka, to warto by ilość światła była regulowana. Do czytania książek przed snem przyda się więcej światła (co najmniej 249 lumenów), zaś do budowania klimatu lub do pozostawienia światła na noc, by dziecko się nie bało zasypiania w ciemnym pokoju, wystarczy już 136 lumenów.

 Kelviny (K) – to jednostka pozwalająca określić barwę światła. Im więcej Kelvinów, tym światło jest zimniejsze, bielsze. Wyróżniamy trzy podstawowe barwy światła: ciepłą, neutralną oraz zimną. 

 Ciepła barwa światła kojarzy się z zachodzącym słońcem lub blaskiem ognia. Sprzyja odpoczynkowi, pomaga się rozluźnić i zrelaksować. Świetnie sprawdzi się w salonie, jadalni, sypialni czy pokoju dziecka. Do tych pomieszczeń wybieraj lampy o temperaturze światła poniżej 3300 K. 

 Światło neutralne mieści się w przedziale ok. 3500-4500 K. To dobry wybór do pokoju dziennego czy jako główne światło w kuchni lub łazience.

 Zimne światło sprzyja skupieniu uwagi i wytężonej pracy. Na dłuższą metę może męczyć oczy, dlatego tak ważne jest robienie przerw w pracy czy podczas nauki. Taka temperatura światła świetnie sprawdzi się w lampce na biurko. Wybieraj urządzenia, które mają ponad 4500 K.

Lampa stołowa do salonu

Salon to miejsce, w którym odpoczywasz i podejmujesz gości. W związku z tym możesz zdecydować się na lampę, która będzie pełniła funkcję dekoracyjną i dawała subtelne oświetlenie podczas wieczornego oglądania telewizji czy surfowania po internecie. 

 Lampa stołowa Normann Copenhagen Porta, szara

To bardzo ważne, by ekran telewizora czy monitora nie był jedynym źródłem światła w ciemnym pomieszczeniu. W przeciwnym razie światło emitowane przez urządzenie będzie tworzyło zbyt duży kontrast z ciemnością pomieszczenia. To z kolei nie jest zdrowe dla naszych oczu. 

 Ponadto miękkie, ciepłe światło emitowane przez lampę stołową w salonie pomoże zbudować przytulną atmosferę. Nie tylko podczas oglądania ulubionego serialu, ale również podczas wieczornych rozmów przy herbacie czy lampce wina. 

 Do wypoczynku najlepsze jest ciepłe światło. Szukaj lamp, które dają światło na poziomie 2200-3200 K. Ciepła barwa kojarzy się z zachodem słońca lub blaskiem ognia, dlatego sprzyja chwilom relaksu. 

 Możesz wybrać również lampę, która daje kolorowe światło. Jeśli nie boisz się odważnego wzornictwa, sprawdź lampę Seletti Grace. Żarówka LED umieszczona jest w różowym balonie wytworzonym przez usta pewnej antycznej damy. Sprawia to, że światło będzie miało interesującą różową poświatę. 

 Lampa stołowa w salonie to nie tylko dodatkowe źródło światła, ale również element dekoracyjny. Warto zadbać o to, by jak najlepiej komponowała się ze stylem wnętrza. 

Twój salon utrzymany jest w klimacie industrialnym? Wybierz lampę z nagą żarówką nieosłoniętą abażurem, osadzoną na metalowym kloszu, taką jak lampa stojąca Serax Trompe l'oeil.

 Salon utrzymany w nowoczesnym, minimalistycznym stylu ozdobi lampa stołowa o prostej formie. Przedmioty o takim designie znajdziesz w ofercie skandynawskich marek, takich jak Woud, Normann Copenhagen czy Menu.

 

Odpowiednim uzupełnieniem klasycznego wnętrza będzie lampa stołowa z abażurem, utrzymana w tradycyjnym stylu, jak np. Lyngby Esben Klint.

 Lyngby Esben Klint

Jeśli szukasz czegoś naprawdę specjalnego, przejrzyj propozycje włoskiej marki Seletti, która słynie z nietypowych projektów. Lampa o fantazyjnym kształcie banana, myszy lub małpy z pewnością zwróci na siebie uwagę, będzie mocnym akcentem dekoracyjnym i wprowadzi do wnętrza odrobinę humoru. 

Lampa stołowa na biurko

Jeśli pracujesz w domu lub spędzasz czas wolny przy biurku czytając, pisząc dziennik czy zajmując się modelarstwem, to na pewno wiesz, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie. Przede wszystkim warto ustawić biurko przy oknie, by zapewnić sobie źródło dziennego światła. Nie obejdzie się jednak bez odpowiedniego doświetlenia, które przyda się wieczorami i w pochmurne dni. 

 Lampa stołowa Normann Copenhagen Cap, różowa

Wybierając lampkę na biurko do pracy, zdecyduj się na model, w którym światło pada do dołu. Najlepiej gdy ramię lampy jest regulowane, jak np. w lampie stołowej Grupy Arigato Palace. Wówczas możesz dowolnie ustawiać kąt, pod jakim pada światło. 

 Szukaj lampy, która emituje zimne światło od 4600 K i więcej. Zimne światło pobudza do działania i sprzyja skupieniu uwagi, jednak na dłuższą metę męczy oczy. Pamiętaj więc o regularnych przerwach podczas pracy przy biurku.

 

Lampy na biurko zazwyczaj cechuje nowoczesny, minimalistyczny design. Nic dziwnego – w końcu w tego typu przedmiotach liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Poza tym fantazyjne ozdoby nie będą rozpraszały Cię podczas pracy czy nauki.


Lampy stołowe bezprzewodowe

Nie lubisz ograniczeń? Chcesz mieć lampę, która pozwoli Ci czytać książkę na kanapie lub w fotelu, a nawet rozświetli wieczorne rozmowy w altanie? Poznaj bezprzewodową lampę stołową Sigor Nuindie. Dzięki wbudowanej baterii lampa będzie świecić bez podłączenia do prądu od 12 do 24 godzin (w zależności od tego, jaką moc oświetlenia ustawisz). 

 Sigor Nuindie

To kolejna zaleta lamp Sigor Nuindie – można regulować moc świecenia, w zależności od tego, czy potrzebujesz więcej światła do czytania, czy też wystarczy Ci subtelne oświetlenie altany w ciepły letni wieczór. Co więcej lampie nie straszne nawet pierwsze krople deszczu. Szczelność na poziomie IP54 sprawia, że urządzenie nie popsuje się, jeśli dostanie się do niego nieco wody.

 

Ciekawą propozycją jest bezprzewodowa lampa stołowa Menu Carrie. Ma ona wygodny uchwyt, dzięki czemu sprawdzi się nie tylko w domu czy na werandzie – możesz zabrać ją na wieczorny spacer po plaży czy na wakacje pod namiotem. Trójstopniowy ściemniacz pozwoli na regulację mocy świecenie w zależności od Twoich aktualnych potrzeb.

Jaka lampa stołowa do pokoju dziecka?

Lampki do pokoju dziecięcego zachwycają rozmaitymi kształtami. W zależności od tego, czym interesuje się Twoja pociecha, możesz wybrać lampkę w kształcie robota, krasnoludka czy uroczego kotka. Pamiętaj jednak, że takie dekoracyjne lampki dają zazwyczaj niewiele światła. Świetnie sprawdzą się jako lampki nocne, które przegonią lęk przed zasypianiem w ciemnym pokoju. 

Lampa Seletti Gummy Dreaming

Jeśli szukasz lampy stołowej, która zapewni dziecku dodatkowe światło podczas odrabiania lekcji czy po prostu kolorowania, lepienia z ciastoliny itp., wybierz model, który zapewni znacznie więcej światła, czyli ok. 1000 lumenów.