Rośliny w domu - jak sprawić, by prezentowały się ciekawie?

Rośliny stanowią ozdobę i wizytówkę każdego domu. W zależności od tego, ile czasu poświęcisz na ich pielęgnację, a także jakie warunki panują w twoim mieszkaniu, możesz dobrać takie, które będą rosły bujnie i zdrowo. O tym jednak pisaliśmy w naszym poradniku o roślinach dla początkujących. W tym tekście skupimy się natomiast na tym, jak sadzić rośliny, by nie tylko pięknie rosły, ale również tak się prezentowały.

Twój balkon może być zielony!

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, a zawsze marzyłaś o ukwieconym ogrodzie, odpowiednim rozwiązaniem będzie zaaranżowanie mini ogródka na balkonie. Wystarczy odrobina fantazji, a także odpowiednie akcesoria.

Jeśli twój balkon jest mały, pomyśl o kwiatach, które można uprawiać w donicach wiszących lub wsadzić doniczki z nimi do podwieszanych osłonek. Będą to głównie gatunki o zwisających, ozdobnych pędach, takie jak popularne fuksje, surfinie czy lobelie. Zanim zdecydujesz się na wiszące doniczki, przemyśl dokładnie tworzone w nich kompozycje - dobrze, by były to kwiaty o takich samych wymaganiach (co do słońca, częstotliwości podlewania itd.).

Zaoszczędzisz miejsce także poprzez posadzenie roślin w doniczkach wielopoziomowo - na przykład na stojakach marki Serax w różnych wymiarach lub w stojących kwietnikach.

Częstym rozwiązaniem stosowanym w blokach jest także sadzenie roślin w kwietnikach zawieszanych na krawędzi balkonowego okna - w taki sposób, by nie zabierały one miejsca wewnątrz. Kwietniki wiszące i kwietniki balkonowe Ferm LIVING ułatwiają zdobycie ekstra przestrzeni. Pamiętaj jednak o tym, że rośliny sadzone w pojemnikach na zewnątrz przyjmują duże dawki wody deszczowej. Wybierz więc takie, które lubią częste podlewanie lub - w razie hodowania sucholubnych - chowaj kwietniki wraz z kwiatami do zadaszonego pomieszczenia.

Jakie rośliny hodować w sypialni?

Odpowiednie gatunki kwiatów hodowanych w domu mogą mieć prozdrowotny wpływ na domowników, poprzez dostarczanie dużych ilości tlenu lub nawilżanie powietrza. Udowodniono także, że zieleń w domu uspokaja, dlatego warto wprowadzić ją do swojej sypialni.

  1. Aloes - jest popularną rośliną doniczkową, głównie ze względu na mało problematyczną pielęgnację. Jest rośliną sucholubną, nie trzeba więc pamiętać o jego stałym nawadnianiu. Dodatkowo silnie nawilża powietrze w domu, dzięki czemu prozdrowotnie wpływa na drogi oddechowe.

  1. Fikus - jego gatunków jest naprawdę mnóstwo. Fikusy mogą być stosowane jako naturalne filtry, także w pokojach dziecięcych, gdyż oczyszczają powietrze nawet z formaldehydu.

  1. Storczyki - opcja wymagająca więcej czasu i uwagi, jednak bardziej elegancka i delikatna. Podobnie jak wymienione powyżej rośliny, zarówno oczyszcza powietrze, jak i delikatnie je nawilża.

W sypialni liczy się jednak nie tylko rodzaj uprawianych kwiatów. Należy zadbać o to, by były one posadzone w doniczkach lub osłonkach, które swoim designem pasują do reszty wystroju wnętrza. Subtelne podstawy pod doniczkę Menu Wire lub OK Design Cibele można dobrać w różnych wysokościach - dzięki temu stworzysz z roślin ciekawą kompozycję, stanowiącą oryginalny element estetyczny. Idealnie wpasowują się w minimalistyczne wnętrza o chłodnych barwach. Jeśli lubisz nierzucające się w oczy akcesoria, dobrym rozwiązaniem mogą być doniczki Blomus Coluna, dostępne w różnych wymiarach i różnych odcieniach szarości. 

Rośliny w kuchni? Także na talerzu!

Jeśli rozważasz hodowanie ziół, które urozmaicą nie tylko kuchni, ale także smak dań, musisz najpierw przemyśleć, w jakim miejscu mają one zostać posadzone - w słonecznym miejscu tuż przy oknie, czy może na szafkach w półcieniu. Od stopnia nasłonecznienia zależy głównie rodzaj ziół, które możesz uprawiać. A jakie zioła pojawiają się w polskich mieszkaniach najczęściej? 

Bazylia - roślina jednoroczna, której sadzonki można kupić w praktycznie każdym markecie budowlanym/ogrodniczym. Lubi słońce, wilgoć (jednak gleba nigdy nie powinna być całkowicie mokra, tylko lekko zwilżona), wyrasta do 30 cm wysokości.

Rozmaryn - roślina zimozielona, raczej sucholubna, wymaga słonecznego stanowiska. Powinien  mieć zapewniony drenaż, dlatego dno doniczki warto wyłożyć drobnymi kamyczkami.

Pietruszka - pietruszkę naciową możemy wyhodować nawet z części korzenia. Tak jak bazylia, lubi glebę lekko wilgotną, lecz nigdy mokrą, gdyż zaczyna gnić. Wymaga temperatury minimum 15 stopni, by móc kiełkować.

Melisa - doceniana za swoje właściwości prozdrowotne. Wykorzystywana jest podczas leczenia bezsenności i jako naturalny środek na uspokojenie. Potrzebuje przepuszczalnej gleby bogatej w wapń i mikroelementy. Należy podlewać ją codziennie, a 2 razy do roku nawozić podłoże.

Mięta - jest stosowana zarówno jako zioło o właściwościach leczniczych (na problemy żołądkowe), jak i przyprawa. Jest jednym z mniej wymagających ziół, w doniczkach rośnie wyjątkowo bujnie. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu jej wilgotnego podłoża i lekko zacienionego stanowiska.

Przed posadzeniem roślin należy dowiedzieć się, jakie są ich wymagania glebowe, co do nasłonecznienia, jak głęboko rozrasta się system korzeniowy. Wszystko to pomoże Ci wybrać idealną doniczkę.

Jeśli zioła, które zamierzasz hodować, mają podobne wymagania, posadź je wszystkie razem w jednym kwietniku. Będą tworzyć wyjątkową kompozycję zapachów i struktur. Jednak zdecydowanie częściej zioła sadzi się w osobnych doniczkach. Pamiętaj, że w kuchni - tak samo jak w sypialni - ważna jest estetyka, warto więc wybrać eleganckie osłonki, na doniczkę na zioła.

Pamiętaj też o tym, by odpowiednio opisać każdą z doniczek - zwłaszcza, jeśli nie kupiłaś sadzonek, lecz nasiona. Znaczniki do roślin Eno Studio pozwolą na łatwe rozróżnienie poszczególnych ziół.

Chcesz wiedzieć węcej o ziołach? Przeczytaj nasz artykuł >>

Kocha, lubi, szanuje...

Niektóre gatunki roślin współgrają ze sobą, wzajemnie chronią i wspomagają w rozwoju. Zjawisko to, nazywane synergią, obecnie zanika ze względu na masowe nawożenie zarówno roślin uprawnych, jak i ozdobnych. Jednak tak samo jak sympatia, u roślin może występować również niechęć. Często związana jest ona również z występowaniem gatunków szkodników, które do rozwoju potrzebują właśnie tych dwóch gatunków krzewów.

Z tego powodu lepiej unikać łączenia ze sobą niektórych gatunków - nawet stawianie ich obok siebie bywa niebezpieczne, a skazanie na współdzielenie jednej doniczki najczęściej kończy się uschnięciem obu. Jakie rośliny jednak uwielbiają swoje towarzystwo?

  • Pelargonia + lobelia. 
  • Złocień + goździki.
  • Sanwitalia + rumianek.
  • Szałwia + mięta.

Kwietnik lub donica

Młodzi ogrodnicy często stają przed dylematem - kwietnik czy donica? Prezentujemy kilka złotych zasad, którymi warto się kierować podczas tworzenia kompozycji roślinnej.

  1. Sprawdź wymagania! To niezwykle istotne, by wiedzieć, czego oczekują rośliny. Jeśli kilka gatunków, o których marzysz, rozwija się w podobnych warunkach, warto posadzić je w kwietniku. Pamiętaj jednak o wspomnianej już synergii - kwiaty muszą się po prostu lubić. 

  2. Dowiedz się, jak rośnie system korzeniowy. Jeśli rozwija się wolno i płytko, można posadzić daną roślinę w kwietniku. Jednak jeśli korzeń potrzebuje do rozwoju dużo miejsca, warto przemyśleć głębokie doniczki, które umożliwią bujny wzrost danego krzewu.

  1. Łącz funkcjonalność i estetykę! Dogodne warunki do rozwoju rośliny to nie wszystko - choć należy się nimi kierować w pierwszej kolejności. Pamiętaj o tym, że doniczki stanowią integralną część wystroju wnętrza, dlatego zadbaj o to, by przykuwały uwagę. W naszym sklepie znajdują się doniczki i kwietniki w wielu ciekawych wzorach i kolorach - a każdy znajdzie coś dla siebie!