Siła zieleni, czyli rośliny dla początkujących

Zamień swoje wnętrze w oazę zieleni.

Siła zieleni, czyli rośliny w mieszkaniu
Rośliny są zdecydowanie nieodłącznym elementem wystroju mieszkania oraz domu. Chętnie sięgamy po kwiaty doniczkowe o dużych liściach i fantazyjnych kolorach, tak aby nacieszyć oko, a nawet podrasować styl wnętrza.
Jeśli chcesz mieć piękne kwiaty w domu, ale nie masz czasu się nimi zajmować, to jeszcze nic straconego! Poniżej przedstawiamy rośliny, które są banalnie proste w uprawie, takie, które idealnie sprawdzą się na Twoim tarasie oraz takie, dzięki którym powietrze w Twoim domu będzie wolne od szkodliwych substancji!

Czasem wystarczy nawet jedna doniczka, aby pomieszczenie nabrało przyjaznego wyrazu, chociaż my nie widzimy żadnych przeszkód w tym, aby otworzyć drzwi swojego mieszkania na istną powódź zieleni.

1. Kwiaty dla początkujących ogrodników

Kwiaty dla początkujących ogrodników

Niezależnie od tego, czy chcesz zacząć od jednego zielonego przyjaciela stojącego dumnie i zdobiącego stół w salonie, czy chcesz od razu rzucić się w wir tworzenia wielkich roślinnych aranżacji, warto zastanowić się ile jesteś w stanie czasu poświęcić roślinom i jak wiele o nich wiesz.

Na pewno nie raz spotkaliście się ze stwierdzeniem - "nie mam ręki do kwiatów", "u mnie wszystko więdnie" - czasem tak bywa. Ale wcale nie musi!

Jeśli dopiero zaczynasz myśleć o stworzeniu swojej domowej dżungli, a Twoje doświadczenie jest znikome warto wybrać takie rośliny, które nie wymagają szczególnej uwagi, a mimo wszystko nacieszą oko bardziej niż klasyczne kaktusy - które oczywiście też są piękne :)

Niektóre gatunki roślin noszą miano "żelaznych", a to dlatego, że są bardzo cierpliwe i przetrwają trudne warunki na jakie narażają je początkowi ogrodnicy.

Aloes (Aloe vera)

Do takich roślin należy Aloes (Aloe vera), który jest wytrzymałą i bardzo mało wymagającą rośliną doniczkową. W warunkach domowych może rosnąć nawet przez wiele lat. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale lubi umiarkowane podlewanie, dzięki czemu można o nim na chwilę zapomnieć i lekko go przesuszyć. Nadmiar wilgoci może powodować gnicie rośliny. Aloes poza pięknym pokrojem ma również cenne zastosowanie dla naszego zdrowia, z którego niewiele osób zdaje sobie sprawę. Z powodzeniem możemy go wykorzystać do przygotowania domowych receptur np. do nawilżenia skóry głowy i włosów.
Przygotowanie domowej maseczki jest niezwykle proste, wystarczy odłamać liść aloesu, przekroić na pół, a jego soczyste wnętrze zetrzeć na tarce - i nawilżająca maska na włosy gotowa! Prawda, że proste?Doskonałą rośliną jest również Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) nazywana czasem drzewkiem smoka - bo ciężko ją uśmiercić :)
Lubi jasne stanowiska, ale nie jest to warunek konieczny, będzie dobrze rosnąć również w lekko zacienionych miejscach. Preferuje umiarkowane podlewanie - raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Dobrze czuje się w niewielkich doniczkach, które trzymają zwartą bryłę korzeniową.Sansewieria gwinejska (Sansevieria), nazywana także wężownicą - od wężowego kształtu liści. Na całym świecie znana jako żelazna szabla, jest idealną rośliną dla zapominalskich. Lubi ograniczone podlewanie - raz w tygodni w zupełności wystarczy. Od czasu do czasu można użyć spryskiwacza do liści. Preferuje również zacienione miejsca. Piękne aranżację z wykorzystaniem sansewiery uzyskasz łącząc
kilka gatunków rośliny, różniących się kształtem i ubarwieniem liści.
My polecamy: Sansewieria 'Moonshine', która posiada cudowne długie srebrzysto-zielone liście oraz Sansewieria cylindrica 'Mini Rocket' - tworząca rozety cylindrycznych ciemnozielonych liści, z ozdobnymi oliwkowymi cętkami.
Roślinę należy przesadzić dopiero wtedy, gdy korzenie nie mieszczą się już w doniczce. W tym przypadku idealnie sprawdzi się dwustronna doniczka.


Wydawałoby się, że kwiaty kwitnące są bardziej skomplikowane w uprawie i nie będą się dobrze dogadywać z początkującymi ogrodnikami. Otóż, nie!
Bardzo powszechnymi kwiatami w domu są fiołki. Cieszą się ogromnym uznaniem, a to nic dziwnego, w końcu ich uprawa nie należy do najtrudniejszych. Jest to roślina o małych rozmiarach, która wytwarza piękne, drobne kwiaty i często wzorzyste liście. Fiołki wystarczy podlewać dwa razy w tygodniu niewielką ilością wody - najlepiej na spodek, tak aby chronić liście przed zamoczeniem w wodzie. Pod względem światła roślina nie jest wybredna, ale najlepiej rośnie na stanowisku, gdzie słońce jest lekko rozproszone.
Fiołki pięknie prezentują się w niewielkich, kolorowych doniczkach.

2. Do cienia, czy do słońca?

Do cienia, czy do słońca?

Wymagania roślin doniczkowych są tak różne, jak i różne są same rośliny. Ich zapotrzebowanie na światło oraz wodę wahają się w zależności od gatunku.
Przybywamy z pomocą!

Roślin, które pięknie rosną w słońcu jest stosunkowo wiele, zdecydowanie więcej niż tych, które dobrze utrzymują się w zacienionych miejscach.
Ale jeśli Twoje mieszkanie pochłania więcej cienia, to nic straconego, przygotowaliśmy parę propozycji roślin, które idealnie sprawdzą się w ciemnych pomieszczeniach.

Skrzydłokwiat, pospolita roślina o pięknych białych kwiatach i długich zielonych liściach. Wydawałoby się, że roślina wytwarzająca kwiaty ma niewielkie prawdopodobieństwo przeżycia w cieniu, a jednak.
Te rośliny doniczkowe preferują wilgotne podłoże, dlatego, poza podlewaniem 1-3 razy w tygodniu, dobrze jest ustawić je na kamyczkach umieszczonych w podstawce stale wypełnionej wodą. Skrzydłokwiaty lubią częste zraszanie oraz oczyszczanie liści wilgotną ściereczką – dzięki temu efektywniej oczyszczają powietrze. Dobrze czują się w chłodniejszych pomieszczeniach z dala od okna.

 
Jeśli masz sporo miejsca w domu i chcesz wypełnić go okazałą rośliną - warto pomyśleć o modnej monsterze (Monstera deliciosa). Najlepiej czuje się w półcieniu - oddalona od okna 2-3 m.
Nie potrzebuje zbyt dużo wody – wystarczy podlewać je raz w tygodniu po wcześniejszym sprawdzeniu, czy podłoże zdążyło przeschnąć. Jednak do prawidłowego rozwoju wymagają dużej wilgotności, dlatego warto postawić ją na kamieniach w podstawce z wodą, co zapobiegnie zasychaniu i brązowieniu liści.

3. A co z tarasem?

Rośliny na taras i balkon

Dzięki olbrzymiej różnorodności barw i kształtów roślin balkonowych można wybrać te gatunki które będą najbardziej odpowiednie do warunków świetlnych panujących na tarasie. 

Begonia i pelargonia, to dwie najbardziej popularne rośliny balkonowe, które w zestawieniu będą świetnie wyglądać w szerokim kwietniku. Obie rośliny dobrze czują się w umiarkowanym słońcu i lubią codzienne podlewanie.Trawa ozdobna, to propozycja dla fanów minimalizmu, nawet tych w balkonowym wydaniu.
Ozdobne gatunki traw posiadają różne wybarwienia, dzięki czemu pięknie prezentują się w monochromatycznych donicach. Ich uprawa jest równie minimalistyczna - lubią umiarkowane podlewanie oraz bezpośrednie słońce.

Trio łatwych w uprawie roślin balkonowych zamyka surfinia, czyli drobna roślina, której cechą charakterystyczną są zwisające pędy i kwiaty w kształcie kielichów.
Najlepiej czuje się w donicach zawieszonych nad ziemią, tak aby jej pędy mogły spokojnie zwisać. Jedyne, o czym trzeba pamiętać mając na balkonie surfinie to dość obfite podlewanie w ciepłe dni.

4. Odpowiedni wazon do kwiatów ciętych.

Wazony do kwiatów ciętych Holmegaard

Kwiaty w okazałym wazonie każdemu wnętrzu nadają uroku i elegancji. Niestety świeże kwiaty szybko zaczynają tracić swoją atrakcyjność, jeśli nie będziemy dbać o nie w odpowiedni sposób.
Przed włożeniem nowych kwiatów do wazonu najlepiej podciąć im łodygi pod bieżącą wodą, znacznie ułatwi to wchłanianie wody. Samą wodę w wazonie powinno się zmieniać dość często, nie tylko wtedy kiedy jest mętna, ale również wtedy, gdy wpadną do niej liście kwiatów - powoduje to szybsze rozprzestrzenianie się bakterii.
Tak samo jak ważna jest czysta woda, niezbędny jest czysty wazon.
Wazon powinien być odkażony płynem do mycia naczyń, a na jego ściankach nie powinno być żadnych pozostałości roślin czy osadów.

A zastanawialiście się kiedyś jak dopasować wazon do kwiatów?
Wbrew pozorom ma to dość duże znaczenie, bo nie każde kwiaty wyglądają pięknie w każdym wazonie.
Istotne znaczenie będzie miał nie tylko kształt wazonu, ale nawet średnica wlotu, bo wazony mogą być wysokie, pękate, bardzo szerokie, z wąską szyjką, przezroczyste lub we wzory.

Niski wazon z wąską szyjką będzie się idealnie prezentował dla pojedynczego kwiatu z szerokim kielichem, jak piękna ogrodowa piwonia.

Aranżacje kwiatowe z dużymi, masywnymi kielichami dobrze prezentują się również w przezroczystych wazonach z szerokim wylotem. Mogą wypełnić cały wazon, nawet jeśli jest ich niewiele.

A co z wąskimi i wysokimi wazonami?
Te z kolei trudniej zaaranżować. Zdecydowanie lepiej prezentują się w nich bukiety kwiatowe, ale możemy w nich umieścić również bukiety liściowe skomponowane z własnych roślin doniczkowych.
Czy nie prezentowałaby się pięknie kompozycja z dwóch lub trzech ogromnych liści monstery na kuchennym stole? Albo dodatek do świeżo zebranych balkonowych kwiatów w postaci liści domowej paprotki?

Dla wszystkich fanów kwiatów ciętych w wazonach mamy radę, która odmieni Wasze życie:
Miedziana moneta wrzucona do wazonu zapobiega namnażaniu bakterii i powstawaniu pleśni.
Tak, to sprawdzona rada!

5. Rośliny filtrujące

Rośliny filtrujące

Czy wiesz, że w Twoim domu mogą pojawić się szkodliwe substancję chemiczne? Wydobywające się np. z tworzyw sztucznych, wykładzin, farb, czy klejów?
Istnieje prosty sposób na radzenie sobie z niechcianymi toksynami w mieszkaniu.

Babcina paprotka, to żelazna roślina, która idealnie nadaje się zarówno do wiszącej doniczki zdobiącej wnętrze sypialni, jak i dekoracja postawiona obok telewizora.
A nie bez powodu, ponieważ paproć to jedna z nielicznych roślin, która niweluje szkodliwe promienie domowych urządzeń elektrycznych, takich jak telewizor, czy komputer. A na dodatek jest świetnym nawilżaczem powietrza!

Kolejny orędownik w walce z toksynami, który sprawdzi się w oczyszczaniu powietrza z benzenu i tlenku węgla, to epipremnum złociste (Epipremnum aureum).
Dodatkowo świetnie sprawdzi się w każdym wnętrzu, jego długie pnącza mogą piąć się po różnych powierzchniach, płożyć wzdłuż półek czy zwisać z podwieszanych donic.
Jest również jedną z roślin łatwej pielęgnacji.

Pielęgnacja roślin nie musi być wcale trudna. Najlepszym sposobem na niezapominanie o podlewaniu roślin jest pospolita notka! Zrób sobie listę gatunków domowych i balkonowych roślin i spisz dni tygodnia w które będziesz je podlewać. Dzięki temu nie będziesz się zastanawiać, czy swoją paproć podlewałaś wczoraj, czy dwa dni temu, a rośliny będą miały regularnie dostarczaną wodę i odpłacą się swoim pięknym wyglądem i bujnym wzrostem :)