Gotowanie na parze

Garnki do gotowania na parze. Parowniki.

Garnki do gotowania na parze, parowniki

Gotowanie na parze jest niezwykle zdrową formą przygotowywania posiłków. Dzięki tej metodzie potrawy nie tracą wielu składników odżywczych i witamin, jak również swojego naturalnego aromatu. Gotowanie tym sposobem jest też szybkie i łatwe. Ponadto gotując na parze unikamy nadmiaru tłuszczu i soli. Niskokaloryczne i zdrowe posiłki na parze można przygotować mając odpowiednie naczynie do gotowania na parze. Podpowiadamy, jakie produkty będą do tego najlepsze.

Garnek do gotowania na parze

Jeśli przygotowujemy dania na parze sporadycznie to zakup profesjonalnego parowaru jest zazwyczaj zbędnym wydatkiem. W dodatku jest to sprzęt, który zabiera dużo miejsca w kuchni. Na szczęście potrawy na parze można przygotowywać w wielu różnych naczyniach, nie tracąc jednocześnie efektywności charakterystycznej dla parowaru. Warto uzupełnić podstawowy komplet garnków w swojej kuchni o garnek do gotowania na parze. Wśród wielu propozycji bez trudu można wybrać garnek o odpowiedniej do naszych potrzeb pojemności i wielkości. Niemal każdy garnek do gotowania na parze jest odpowiedni do używania go na kuchence gazowej, ceramicznej, jak i indukcyjnej. Można je wykorzystywać również jako tradycyjny garnek. Tego typu garnki zazwyczaj można także myć w zmywarce do naczyń. Niektóre z nich można również użyć w piekarniku – oczywiście w zależności od tego, z jakich materiałów zostały wykonane. Kupując garnek do gotowania na parze kupujemy produkt wielofunkcyjny – w przeciwieństwie do elektrycznego parowara, który musi mieć odrębne miejsce w kuchni i ma tylko jedną funkcję.

Garnki do gotowania na parze ładnie się prezentują w kuchni. Warto wybrać te najlepsze np. wykonane z silarganu. Doskonale sprawdza się także żeliwo i stal szlachetna. Tego typu garnki utrzymują długo temperaturę, są odporne na uszkodzenia i zarysowania, nie przypalają jedzenia i nie pochłaniają zapachów. Bardzo praktyczne są też garnki do gotowania na parze, które mają podstawę wykonaną np. z żeliwa, a górna część – parowniki są zrobione ze szkła. Ważne jest, aby sita umożliwiały właściwą cyrkulację pary wewnątrz garnka, a szczelna pokrywa miała odpowietrznik, który odprowadzi nadmiar pary. Jeśli gotujemy dużo potraw na parze warto wybrać garnek mający wiele poziomów, dzięki czemu ułożymy potrawy warstwowo.

Wkład do gotowania na parze, parownik

Ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup nie całego zestawu do gotowania na parze, lecz samego wkładu do garnka. Pozwala on przemienić tradycyjny garnek w parowar. Wkład do gotowania na parze jest niezwykle praktyczny, ponieważ często ma też inne funkcje. Wkładka do gotowania na parze może posłużyć jako naczynie do podgrzewania potraw, do gotowania makaronu i ryżu, do gotowania z małą ilością wody, do blanszowania warzyw, a także owoców, mięs i ryb. Wkłady pasują do garnków o różnych wymiarach. Można je także wykorzystywać w szybkowarach. Ciekawym rozwiązaniem jest też składany parownik wykonany z silikonu, który zajmuje minimalną ilość miejsca w kuchni. Alternatywą jest tradycyjny parownik wykonany z bambusa. Wszelkiego typu wkłady do gotowania na parze warto mieć zawsze pod ręką. Są one doskonałe szczególnie jeśli gotujemy na parze niewielkie ilości produktów, choćby dodatki do dania głównego.