Domowe izotoniki i wody smakowe

Wodę pić trzeba – na pewno doskonale o tym wiesz. Ale czy to robisz? W artykule przypominamy Ci, dlaczego picie wody jest ważne, czym możesz ją zastąpić, jeśli nie przepadasz za smakiem czystej wody, a nawet podajemy kilka przepisów na napoje. Podpowiadamy też, w czym podawać wodę.

Picie wody jest ważne!

Wyrób w sobie nawyk picia wody

Woda ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Ale czy wiesz, że nie powinieneś czekać, aż zachce ci się pić, ponieważ oznacza to, że już jesteś odwodniony? Aby tego uniknąć, warto wyrobić w sobie nawyk picia wody często, za to w niewielkich ilościach. Dobrze jest mieć wodę zawsze pod ręką – czy to karafkę na stole, czy butelkę na biurku – żeby móc łatwo po nią sięgnąć i żeby już sam jej widok przypominał ci o piciu.

Butelka na wodę Black + Blum, 600 ml

No dobrze, ale ile tej wody powinieneś pić? Większość niezbędnych płynów dostarczamy organizmowi w posiłkach, dlatego przyjmuje się, że wystarczy pić 1,5 l wody dziennie. Jeśli jednak jeździsz na rowerze, biegasz lub uprawiasz inny sport, powinieneś dostarczać organizmowi dodatkowy 1 l wody na każde 1000 spalonych podczas treningu kalorii. Więcej wody trzeba pić także podczas upałów lub w przypadku choroby.

Cały czas mówimy o piciu wody, ponieważ to woda najlepiej nawadnia organizm, nie ma kalorii, nie zawiera cukru ani żadnych podejrzanych składników. Jeśli jednak nie przepadasz za smakiem czystej wody albo do jej picia nie możesz przekonać swoich dzieci, spróbuj sięgnąć po inne rozwiązanie. Nie, nie takie ze sklepu.

Jeśli nie czysta woda, to co?

1. Domowa woda z sokiem

      Domowa woda z sokiem!

Dlaczego woda z sokiem, a nie po prostu sok?

Soki owocowe, nawet te świeżo wyciskane w domu, zawierają dużo cukru i są kaloryczne (szklanka soku owocowego ma prawie tyle kalorii co szklanka coca-coli). Jeśli bardzo lubisz soki, warto owoce przynajmniej częściowo zastąpić warzywami. Warto również mieszać sok z wodą pół na pół. Taki płyn ma mniej cukru, mniej kalorii i lepiej sprawdza się jako napój do picia w ciągu dnia.

 Pamiętaj, że wyciskany sok zachowuje świeżość przez 48 godzin, pod warunkiem przechowywania go w lodówce. Woda z sokiem w karafce postawionej na ogrodowym stole lub w butelce zabranej do pracy czy szkoły zepsuje się szybciej, zwłaszcza w upalny dzień. Postaraj się wypić ją jeszcze tego samego dnia albo użyj butelki termicznej lub termosu, który będzie trzymał niską temperaturę napoju.

2. Domowa woda smakowa

Domowa woda smakowa

Czy woda smakowa jest zdrowa? Ta ze sklepu - nie, ponieważ zawiera dużo cukru i chemii. Natomiast domowa woda smakowa to nic innego jak woda z owocami, warzywami lub ziołami, które nadają wodzie delikatny smak. Woda smakowa jest bardziej orzeźwiająca niż woda z sokiem, szybsza do przygotowania i ma mniej kalorii. Zachowuje świeżość podobnie długo jak sok czy woda z sokiem – do 48 godzin w lodówce. W upalne dni do jej przechowywania przydają się karafki lodówkowe, które utrzymują temperaturę napoju już po wyjęciu z lodówki oraz karafki z wkładami chłodzącymi.

Jak przygotować wodę smakową? Polecamy kilka przepisów.

Jak przygotować wodę z sokiem?

Prawdopodobnie najpopularniejsza jest woda z cytryną, często serwowana podczas przyjęć i polecana do picia na czczo jako napój odchudzający. Poniżej prezentujemy kilka mniej popularnych przepisów.

  • Woda z truskawkami lub malinami i miętą – do 1 l wody dodaj niecałą szklankę malin lub pokrojonych truskawek oraz garść listków mięty (dociśnij je do ścianek naczynia, aby uwolnić ich aromat) i odstaw do lodówki na 30 minut. Możesz podawać z kostkami lodu.
  • Woda z ogórkiem i cytryną lub limonką – do 1 l wody dodaj po kilka plasterków ogórka, cytryny i / lub limonki i odstaw do lodówki na 15 minut. Nie musisz obierać składników (wystarczy porządnie je umyć). Jeśli jednak planujesz, że woda będzie stać kilka godzin, warto cytrusy pozbawić skórki, aby woda nie przejęła od nich goryczki.
  • Woda z ananasem i szałwią – do 1 l wody dodaj kilka niedużych kawałków ananasa oraz garść świeżej szałwii. Odstaw do lodówki na 2 godziny. Ananasa nie musisz obierać, ale dokładnie go umyj. Wodę z ananasem warto podawać z lodem.
  • Woda z jeżynami i melisą – do 1 l wody dodaj garść jeżyn i 3-4 gałązki melisy. Możesz dorzucić plasterek cytryny. Odstaw do lodówki na 15 minut. Nie masz jeżyn? Zamiast nich użyj gruszki. Woda z jeżynami to podobno świetna woda dla dzieci - bardzo im smakuje.
  • Woda z arbuzem i rozmarynem – do 1 l wody dodaj kilka niewielkich kawałków arbuza oraz 1-2 gałązki rozmarynu. Odstaw do lodówki na 1 godzinę. Równie dobrze smakuje woda arbuzowa z miętą.
  • Woda z pieprzem cayenne - podobnie jak woda z cytryną polecana jest jako napój odchudzający. Do 1 l wody dodaj pół łyżeczki pieprzu cayenne, sok z połowy cytryny oraz 1 łyżeczkę miodu.

Eksperymentuj, próbuj nowych smaków i znajdź swój ulubiony. Możesz wykorzystywać owoce świeże lub mrożone, niektóre warzywa (nie tylko ogórka, ale też seler naciowy, papryczkę jalapeno lub fenkuł, który nadaje wodzie interesujący, anyżkowy smak), świeże zioła, przyprawy (korę cynamonu, korzeń imbiru), a nawet... kwiaty, np. róże czy bratki.

Do przygotowania i serwowania wody smakowej warto użyć ładnej karafki, na przykład karafki ze szpikulcem lub butelki z pojemnikiem na owoce.

3. Domowy izotonik

Domowy izotonik

Celem izotoników jest nie tylko nawodnienie organizmu, ale też wyrównanie poziomu elektrolitów, które tracimy podczas pocenia się oraz uzupełnienie witamin, soli mineralnych i węglowodanów spalonych podczas wysiłku fizycznego. Nie ma potrzeby pić izotoników na co dzień, ale warto podczas i po intensywnym wysiłku, trwającym dłużej niż godzinę – jeździe na rowerze, bieganiu czy górskiej wędrówce – w takich sytuacjach izotoniki sprawdzają się lepiej niż woda.

Jak zrobić domowy izotonik? Potrzebujesz:

  • 1 l wody,
  • sok z 1 cytryny,
  • szczypta soli,
  • 4 płaskie łyżeczki miodu.

Do wody dodaj składniki, wymieszaj – i gotowe. Jeśli chcesz urozmaicić smak, możesz dodać świeże zioła, np. rozgniecione listki mięty lub melisy. Aby mieć izotonik zawsze pod ręką, warto nosić go w bidonie lub wygodnej butelce.

Jak podawać wodę?

Jak podawać wodę?

Mówi się, że jemy oczami. Napojów to również dotyczy – woda podana w pięknej karafce prawdopodobnie będzie smakować lepiej, a na pewno jej picie będzie przyjemniejsze. Jest to ważne szczególnie w przypadku dzieci, które mogą niechętnie pić wodę - chętniej sięgną po napój, który jest ciekawie podany.

Starasz się wyrobić w sobie nawyk regularnego picia wody? Spraw sobie bidon lub wygodną butelkę, którą będziesz mógł mieć zawsze przy sobie – w pracy, na uczelni, podczas treningu.

Jeśli planujesz niewielkie przyjęcie w ogrodzie, warto mieć odpowiednie naczynia na garden party. Pomyśl też o dystrybutorze do napojów – to wygodny sposób na podanie większej ilości płynu i chroni wodę przed owadami, co jest szczególnie ważne latem. Podobną funkcję pełnią karafki z zatyczką.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy cię do picia wody!