Jak upiec ciasto i chleb?

Jak upiec ciasto?

Fantazyjnie ozdobione wypieki nieustannie kuszą nas zza witryn cukierni lub z mediów społecznościowych. Kolorowe babeczki, obfite w owoce ciasta czy tarty z mascarpone sprawiają, że chętnie płacimy za chwilę przyjemności. Nie zapominamy też o codziennych wypiekach- wybieramy chleb z lokalnych piekarni, które pieczołowicie podchodzą do swojego rzemiosła.

Problemem jest często zbyt wysoka cena produktów, oszczędność w składnikach lub połączenie smakowe, które nie wpisuje się w nasz gust. Na szczęście jest na to sposób- domowe wypieki! Przygotowanie ciasta w domu ma same zalety: pewność składu produktu, bogactwo dodatków, niższe koszty i co najważniejsze- niepowtarzalny, domowy smak. Gotowe pieczywo lub słodkości z pewnością zostaną docenione przez rodzinę oraz gości. Ten poradnik kierujemy dla osób, które pragną wiedzieć jak upiec ciasto, babeczki lub chleb.

Jak upiec tartę

Jak upiec ciasto?

Istnieje wiele rodzajów ciasta: kruche, drożdżowe, ucierane, bezowe i tak dalej. Niezależnie od typu wypieku, na jaki się zdecydujemy, powinniśmy przygotować odpowiednie naczynia i sprzęty, aby przygotowanie masy przebiegło szybko i sprawnie.
 Pierwszym etapem przygotowania ciasta jest odmierzenie odpowiedniej ilości składników i połączenie ich ze sobą przy pomocy specjalnej łyżki kuchennej lub miksera kuchennego. W obu przypadkach przyda się wysoka miska, która zapobiegnie zabrudzeniu blatu na przykład mąką. Do precyzyjnego odmierzenia zarówno produktów sypkich, jak i płynnych zalecane są specjalne miarki kuchenne. Stosowanie popularnej metody „na oko” często powoduje, że ciasto nie przyjmuje zamierzonej formy lub konsystencji. Można również zakupić wagę kuchenną, która skutecznie zastąpi wszystkie miarki.

Jeśli nie dysponujemy mikserem, warto zaopatrzyć się w poręczną trzepaczkę do jajek oraz sitko kuchenne i szpatułkę do kremu i wybierania masy. Szczególnie ostatni przedmiot znacznie usprawni pracę- nie zmarnujemy masy, a miskę łatwiej domyjemy z brudu. Przygotowanie ciasta może potrwać do kilkudziesięciu minut, w zależności od ilości i rodzaju składników. Jeśli chcemy skrócić czas powstawania masy, można zakupić wielofunkcyjny robot kuchenny. Po przygotowaniu masy należy wybrać odpowiednią formę do pieczenia. Wbrew pozorom, to bardzo ważny element, gdyż rozmiar naczynia wpływa na czas pieczenia w piekarniku. Formę warto posmarować masłem lub wyłożyć papierem do pieczenia, aby uniknąć przyklejenia się wypieku. Dzięki temu z łatwością wyjmiemy gotowe ciasto.

Zobacz wszystkie formy do pieczenia >>

Jeśli wybrany wypiek posiada kilka warstw, lepiej użyć regulowanej obręczy do ciasta, którą można odpiąć, gdy ciasto będzie gotowe. Teraz zostało porcjowanie, do którego perfekcyjnie nada się nóż do ciasta. Czas pieczenia to zagadnienie, które często stanowi największe wyzwanie wszystkich fanów wypieków. Często mimo skrupulatnego wypełniania wszystkich kroków z przepisu, ciasto się przypala. Nie zapominajmy, że każdy piekarnik jest inny, a jedynym sposobem na uzyskanie pewności o gotowości masy jest sprawdzenie wypieku wykałaczką lub testerem do ciasta. Wystarczy wbić przedmiot w środek ciasta- jeśli po wyciągnięciu jest mokry i oblepiony masą, to znak, że musimy jeszcze poczekać. Metoda nie sprawdzi się jednak przy ciastach, które mają płynną konsystencję. Gotowy wypiek można trzymać w formie albo wyeksponować owoc naszych starań na pięknej paterze na ciasto lub etażerce.Jak zrobić babeczki

Jak zrobić babeczki?

Wykonanie babeczek to nic prostszego niż połączenie mleka, mąki, oleju, jajek i proszku do pieczenia! Tutaj możemy kierować się większością wskazówek, które pojawiły się w części dotyczącej ciasta- przyda się miska, miarka, łyżka lub mikser i naczynie do wypieku. W zależności od preferencji możemy wykonać pyszne muffinki lub czekoladowy fondant. Największą zaletą babeczek jest mnogość fantazyjnych form do wypieku- zarówno ceramicznych i plastikowych, które wykorzystamy ponownie, jak i papierowych często ozdobionych bogatymi wzorami i kolorami. 
Babeczki wręcz zachęcają do eksperymentowania z różnego rodzaju dekoracjami! Minimalizm ustępuje przepychowi uzyskanemu z połączenia jadalnych ozdób, polewy czekoladowej oraz soczystych owoców.  

Zobacz akcesoria do ciast >>

Jak upiec chleb?

Jak upiec chleb?


Kiedyś wypieki przygotowywało się w domu, obecnie chleb, bułki oraz bagietki z łatwością nabędziemy w każdej piekarni. Domowy chleb to smak, którego nie można porównać z żadnym innym. Chrupiąca skórka, miękki środek i ciepło, dzięki któremu masło płynnie rozchodzi się po kanapce. Brzmi kusząco? W takim razie najwyższy czas na naukę robienia własnych wypieków. Przygotuj formę do chleba lub formę do bagietek i rozpocznij smakowitą przygodę!W każdej fazie przygotowania należy kierować się przepisem. Szczególnie istotne są proporcje składników.

  • Pierwszym krokiem będzie przygotowanie rozczynu- drożdże należy rozpuścić w wodzie o temperaturze ok. 24-26 stopni Celsjusza. Następnie dodajemy wyznaczoną ilość mąki i dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną masę przykrywamy i kładziemy w ciepłym miejscu na 3,5-4 godziny. Pamiętajmy, że w czasie fermentacji ciasto powiększa się nawet kilkukrotnie. Konieczne będzie zatem przygotowanie odpowiednio dużego naczynia. W tym celu polecamy koszyk do wyrastania chleba.

  • Po odczekaniu kilku godzin dodajemy sól, kolejną porcję mąki i dokładnie mieszamy. Ciasto powinno zacząć odchodzić od ścian naczynia. Ponownie odstawiamy naczynie z masą pod przykryciem  na 15-20 minut, kiedy będzie odbywać się tak zwana fermentacja wstępna.
  • Teraz możemy odpowietrzyć ciasto- należy delikatnie zgniatać ciasto, jednocześnie nadając mu odpowiedni kształt. Tak przygotowaną masę można przełożyć do odpowiedniej formy. Ponownie pozostawiamy ciasto procesowi fermentacji, który powinien trwać około godziny. 
  • Prawidłowo wyrośnięte ciasto można włożyć do nagrzanego piekarnika. Informację o zalecanej temperaturze pieczenia znajdziemy w wybranym przepisie. Podczas umieszczania formy w piekarniku należy kilkukrotnie spryskać wierzchnią warstwę wodą. Dalej postępujemy wedle przepisu- czasem wymagana jest zmiana temperatury pieczenia w trakcie trwania procesu. 
  • Po zakończeniu pieczenia wyjmujemy pieczywo z piekarnika. W myśl bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w specjalne rękawice, które zapobiegną oparzeniu. Ponownie pryskamy wypiek wodą, aby uzyskać apetyczny kolor skórki. Chleb będzie gotowy do spożycia po odczekaniu około godziny.