Jak wybierać noże kuchenne - poradnik

Noże kuchenne

Z poradnika dowiesz się:

 • z jakich materiałów wykonywane są noże kuchenne
 • które z noży kuchennych są najostrzejsze
 • jak trzeba dbać o najlepsze noże
 • poznasz tradycyjne kształty noży wykorzystywanych w kuchni

Noże kuchenne

Noż kuchenny jest podstawowym narzędziem pracy używanym przy przygotowywaniu niemal każdej potrawy. Dobre noże  zapewniają znakomite efekty krojenia i uprzyjemniają codzienne prace w kuchni. Obok patelni i garnków są najważniejszym elementem wyposażenia kuchni i mają rzeczywisty wpływ na jakość i wygląd Twoich dań.

Jeśli szukasz informacji o nożach kuchennych to z pewnością nie jesteś zadowolony z tych, których obecnie używasz. Nasz poradnik przygotowaliśmy po to, by dostarczył Ci praktycznej wiedzy o rodzajach i typach noży oraz ułatwił dopasowanie konkretnych modeli do Twoich potrzeb. 

Jak wybrać dobry nóż kuchenny?

Oferta rynkowa noży jest ogromna i może być deprymująca. W sklepach wielobranżowych znajdziemy proste noże za kilkanaście złotych, w sklepach specjalistycznych – za kilka tysięcy. Często przy zakupie noża kierujemy się tylko wyglądem i/lub ceną, zalecamy jednak chwilę namysłu bo można połaczyć wygląd i zaspokojenie naszych potrzeb  :)

O co chodzi z zaspokajaniem naszych potrzeb? Aby wybrać dobry nóż kuchenny potrzebujemy ocenić jak (i do czego) chcemy używać noża, oraz jak o niego będziemy dbać. Dobry nóż kuchenny to nie wprost ten najdroższy, wykonany z największej ilości warstw w najbardziej zaawansowanej technologii.  Moje zadanie pomocy w wyborze dobrego noża to pomoc w określeniu który z noży jest najlepszy dla Ciebe i twoich możliwości lub chęci codziennej obsługi noża. 

Specjalne noże mogą wymagać specjalnej obsługi jak wycieranie do sucha, oliwienie, czy ostrzenie na kamieniu z zachowaniem kątów. Nie będziemy mogli również pod żadnym pozorem myć takiego noża w zmywarce. W zamian każde cięcie będzie perfekcyjne i nieprawdopodobnie łatwe. Kto dokonał cięcia profesjonalnym nożem wie o czym mówię. 

Z drugiej strony mamy noże, przeważnie w sieciówkach, najczęściej tanie, choć dobrze wyglądają. Zdecydowanie odradzamy kupowanie takich noży - są wykonane z walcowanego arkusza blachy, wybijane wykrojnikami i często nawet nie są hartowane. Drugim argumentem przeciw jest właśnie atrakcyjna cena. Nie oszukujmy się, każdy producent produkuje aby zarobić. Cena noża jasno mówi, że jest wykonany z tanich materiałów. Tanie w tym przypadku = niska jakość ostrza bo ono jest najdroższe. Takie noże w najlepszym razie posłużą tylko przez kilka miesięcy, w najgorszym – tak utrudnią prace kuchenne, że będziecie chcieli je od razu wyrzucić i stracicie wydane pieniądze. A dlaczego? Bo takiego noża po prostu nie da się porządnie naostrzyć - za to odpowiedzialny jest właśnie materiał.

Jeśli chcemy dokonać praktycznego wyboru noża powinniśmy kierować się:

 • Częstotliwością wykonywania prac kuchennych i tym jak bardzo lubimy gotować. Jeśli to Twoja praca lub hobby - warto inwestować w dobre noże, bo będziemy mieli ogromną przyjemność z ich używania  :)
 • Oceną swoich zdolności manualnych - są tacy którym wystarczą 2-3 noże, bo są nimi w stanie obrobić każdą żywność. Innym będzie łatwiej z nożami dedykowanymi do konkretnych czynności.
 • Jakością noży - im lepsza jakość materiału i sama konstrukcja - tym dłużej nóż posłuży i tym łatwiej się będzie pracowało.
 • Tym jak dbasz o noże. Nieraz widać, np na filmach jak profesjonaliści przychodzą do kuchni z własnymi nożami w pokrowcach lub walizkach. Tak się dzieje nie tylko dlatego, że mają drogie noże - oni o nie również specjalnie dbają. 

Ostre cięcie? Dowiedz się więcej o ostrości noży kuchennych

Ostrość noży kuchennych

Kiedy kupujemy nóź kuchenny dobrej jakości jest on optymalnie naostrzony fabrycznie. Jednak każdy nóż w trakcie uzytkowania traci ostrość i wymaga ostrzenia.

To jak bardzo można naostrzyć nóż, zależy od materiału z jakiego jest zrobiony.

Noże stalowe, im więcej mają w sobie żelaza tym lepiej mogą zostać naostrzone. Ilość żelaza determinuje agresywność cięcia, ale też podatność na korozję. Tak, najlepsze ostrza najbardziej podatne są na korozję i najbardziej kruche. Tu wkracza doświadczenie i przez wieki skuwane były ze sobą różne materiały, aby uzyskać jeden cel - połączenie ostrości z wytrzymałością i sprężystością. Na pewno znacie sceny gdzie miecze samurajskie przecinają opadający włos i bez uszczerbku wbijają się w beton. To doświadczenie jest dziś wykorzystywane w produkcji noży kuchennych!

Z kolei w nożach ceramicznych ważny jest mieszanka z jakiej są wykonane - są one bardzo twarde i fabrycznie naostrzone długo pozostają ostre. Ich późniejsza ostrość zależy od poprawnego procesu ostrzenia. Dobre noże ceramiczne nie są również kruche jak panuje ogólne przekonanie - kruchość również jest uzależniona od materiału. Do tanich nie są dodawane drogie związki które zapewniają wytrzymałość, tanie są tylko twarde i dlatego kruche. Noż ceramiczny ma ogromną zaletę - jest obojętny chemicznie i nie zachodzi żadna reakcja z krojoną żywnością. Czasem zauważyliście że sałata albo jabłko po przekrojeniu ciemnieje? To reakcja po kontakcie ze stalą, dla niektórych jest wyczuwalny w owocach czy warzywach metaliczny posmak.

 • Noże ze stali wysokowęglowej (rdzewiejące) :

Noże ze stali wysokowęglowej można najłatwiej i bardzo dobrze naostrzyć, ale aby nie rdzewiały i aby utrzymać najwyższą ostrość należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Wszystkie stalowe noże należy myć ręcznie. Po użyciu, lub umyciu wytrzeć do sucha. Dodatkowo te z dużą zawartością węgla trzeba dodatkowo zaimpregnować olejem jadalnym odkładając je na dłużej. Zaimpregnowany i przechowywany w suchym miejscu nóż na długo zachowa ostrość i nie będzie rdzewieć. Nie martwcie się - to łatwe i wchodzi w nawyk :)

 • Noże ze stali nierdzewnej

Żaden nóż nie jest w 100% nierdzewny. Często noże nazywane nierdzewnymi mają ostrze ze stali rdzewnej, krtóre jest pokryte warstwą miękkiej stali z domieszką na przykład molibdenu i wanadu, które zapobiegają korozji. Te noże trzeba na bieżąco  ostrzyć (gdy odczujemy spadek łatwości krojenia). Łatwo naostrzyć je w domu.

 • Noże ceramiczne

Dobrze naostrzony nóż ceramiczny tępi się zdecydowanie wolniej niż nóż stalowy i bardzo długo nie wymaga ostrzenia. Musi być jednak ostrzony na specjalnej ostrzałce do noży ceramicznych. Wśród firm produkujących noże ceramiczne, zdecydowanie przoduje japońska marka Kyocera. Legendarna japońska korporacja od 1984 roku opracowuje własne zaawansowane materiały ceramiczne, wytwarzane na bazie dwutlenku cyrkonu (ZrO2) oraz węglika cyrkonu (ZrC) o wysokim stopniu gęstości i czystości.

Twardość noża a jego ostrość.

Tawrdość a ostrość noża

Gdy kupujemy nóż, twardość stali nie ma wpływu na jego początkową ostrość. Ma jednak bardzo duże znaczenie w późniejszym użytkowaniu. Gdy kupimy bardzo twardy nóż, bardzo długo pozostanie ostry. Niestety do ponownego naostrzenia będziemy musieli użyć kamienia. Zwykła ostrzałka kółkowa, nawet dobrej jakości nie sprosta temu zadaniu.

Optymalna twardość noża to 58-60 HRC w skali Rockwella.

Noże ceramiczne są z zasady bardzo twarde, natomiast sposób ich ostrzenia jest inny niż w przypadku noży stalowych. Noże z ceramiki z racji na dużą twardość charakteryzują się praktycznie zerową elastycznością. To sprawia, że trudno ich używać do takich czynności kuchennych jak na przykład filetowanie.

Noże stalowe - zalety i wady

Zalety

Wady

 • można łatwo samodzielnie ostrzyć

 • są elastyczne (zależnie od rodzaju stali z jakiej noże są wykonane)

 • nie są kruche

 • są dość uniwersalne (zależy od typu noża)

 • należy ostrzyć częściej niż noże ceramiczne

 • mogą wchodzić w reakcję z żywnością i zmieniać jej właściwości

 • o niektóre trzeba zadbać by zapobiec korozji

Rodzaje stali używanej do produkcji noży

Stal nierdzewna Cromova 18

Noże Global SAI

Stal nierdzewna Cromova 18  - zawiera 18% chromu, molibden i wanad.  W procesie produkcji noża z takiej stali materiał poddawany jest najpierw obróbce cieplnej w temperaturze 1000ºC, następnie obróbce podzerowej – w temperaturze -80ºC, po czym ponownie jest nagrzewany. Proces wymrażania powoduje wzrost twardości stali do poziomu 56-58 w skali C Rockwella, dzięki czemu nóż zachowuje ostrość o wiele dłużej niż produkty z innych stopów i staje się wyjątkowo odporny na rdzę, przebarwienia czy korozję.

 

Noże ze stali japońskiej 301

Noże Chroma Porsche Type 301

Stal typu 301 jest to stal nierdzewna 18/10 (18% chromu i 10% niklu) stal ta jest opracowywana tradycyjną japońską metodą wykuwania.

 

Noże ze stali Aoko

Noże Chroma Haiku Kurouchi

Błękitna stal Aoko to rodzaj stali niezwykle trudnej w obróbce powleczonej naprzemianległymi warstwami żelaza i stali wysokowęglowej.

Noże ze stali Aogami

Noże Tojiro Aogami

Stal Aogami #2 (YSS) inaczej Blue Steel, to znakomita stal wysokowęglowa o bardzo wysokiej czystości, produkowana przez firmę Hitachi Metals w oparciu o tradycyjną technologię oczyszczania żelaza zwaną Tatara. Ostrza wykonane z tego materiału są wyjątkowo twarde i zachowują ostrość przez długi czas. To dzięki dodatkowi chromu i wolframu są bardziej odporne na pękanie i ścieranie niż inne stale węglowe.

Noże ze stali damasceńskiej

Noże Tojiro Aogami Damascus

Stal wielowarstwową nazywa się stalą damasceńską od Damaszku w Syrii gdzie w dawnych czasach wytwarzano broń białą z tej właśnie stali. Tradycyjnego sposobu wytwarzania noży ze stali damasceńskiej zaprzestano w średniowieczu. W obecnych czasach nie udało się dokładnie odtworzyć tego procesu.

Obecnie tak zwana „stal damasceńska” jest szeroko wykorzystywana do produkcji noży kuchennych najwyższej klasy, jednak jest to materiał, który w wyniku obróbki uzyskuje jedynie cechy wizualne do niej zbliżone, lecz w dalszym ciągu ustępuje oryginałowi pod względem wytrzymałości.

Noże ceramiczne - zalety i wady

Noże ceramiczne Kyocera

Zalety

Wady

 • bardzo długo nie wymagają ostrzenia

 • nie wchodzą w reakcje z żywnością

 • dobre dla gotujących w biegu - nie wymagają pielęgnacji

 • nie korodują

 • są bardziej kruche niż noże z metalu

 • nie są tak uniwersalne jak noże ze stali - sztywnym nożem z ceramiki ciężko jest np. filetować.

 • można ostrzyć tylko kamieniem diamentowym, lepiej oddać go w ręce profesjonalistów.

Tradycyjne kształty - noże europejskie i noże japońskie

Nóż szefa kuchni

Nóż szefa kuchni

Ze względu na swoją wszechstronność jest to najczęściej używany nóż kuchenny. Przeciętnie ostrze noża kuchennego ma ok. 20 cm. Istnieją też jego krótsze i dłuższe wersje. Ostrze jest zaprojektowane tak, by poradzić sobie z większością czynności. Od krojenia wędlin czy siekania ziół po szatkowanie warzyw czy porcjowanie dużych kawałków mięsa.

Nóż do pieczywa

Nóż do pieczywa

Nóż o ząbkowanym ostrzu i stosunkowo grubej klindze. Ostrze o głębokich ząbkach dobrze radzi sobie z twardą chrupiącą skórką, nie miażdżąc przy tym miękkiego środka. Nóż do pieczywa powinien mieć ostrze o długości około 22 cm.

Tasak

Tasak

To ciężki, duży nóż o grubej, prostokątnej klindze. Służy do przecinania kości, chrząstek, stawów i ścięgien. Przeciętny tasak ma ostrze o długości 15-18 cm. Wielkość tasaka należy dopasować do grubości kości które chcemy porąbać. Im grubsza kość, tym większy tasak bedzie nam potrzebny.

Nóż rzeźnicki

Nóż rzeźnicki

Służy do sprawiania mięsa i cięcia dużych kawałków na mniejsze porcje. Jest dość ciężki i mocny. Posiada zakrzywioną klingę, która przydaje się podczas skórowania i rozbierania tusz. Dzieki temu, że nóż jest masywny, poradzi sobie z drobnymi kośćmi. Długość ostrza to przeważnie od 15 do ponad 20 cm.

Nóż do warzyw

Nóż do warzyw

To nóż z szeroką klingą, dzięki której łatwo możemy przenieść pokrojone składniki do garnka czy salaterki. Klinga często jest żłobiona, by produkty nie przywierały do noża. Standardowe ostrze ma długość do 20 cm. Japońskim odpowiednikiem noża do ważyw jest nóż Nakiri.

Nóż do obierania

Nóż do obierania

Mały, poręczny nóż zakończony ostrym czubkiem, aby sprawnie usuwać oczka z ziemniaków czy gniazda nasion. Będzie idealny do krojenia drobnych warzyw czy owoców oraz do wycinania dekoracji. Modele z półokrągłym ostrzem sprawnie pokroją okrągłe warzywa. Długość ostrza noża do obierania nie przekracza 10 cm.

Nóż uniwersalny

Nóż uniwersalny

Sprosta wielu zadaniom w kuchni. Może zastąpić nóż do obierania czy nóż kucharza. W zależności od długości jego ostrza często okazuje się bardziej poręczny niż noże dedykowane. Noże uniwersalne bardzo często mają ząbkowane ostrza, ale nie jest to regułą.

Nóż do wykrawania

Nóż do wykrawania

Idealny do usuwania kości z miesa i ryb. Jest stosunkowo krótki i ma wąską klingę. Jeśli pracujemy z wieprzowiną, wołowiną czy jagnięciną lepszy będzie nóż sztywny. Do drobiu czy ryb zaleca się noże elastyczne. Przeciętna długość ostrza to 12 – 15 cm.

Nóż do filetowania

Nóż do filetowania

Noże do filetowania mięsa i ryb mają wąską dość długą klingę. Długość ostrza waha się między 15 a 30 cm. Często noże te mają elastyczną klingę co ułatwia cięcie wzdłuż żeber. Jednak do dużych ryb czy dużych porcji mięsa lepsze są noże o sztywnej klindze.

Nóż do porcjowania

Nóż do porcjowania

Nóż przeznaczony do porcjowania ma zwykle ostrze o dlugości 20 - 25 cm i sztywną klingę zakończoną ostrym czubkiem. Te cechy pozwalają na precyzyjne krojenie nawet gorących porcji mięsa oraz na oddzielenie mięsa od kości bez większych strat części jadalnych.

Nóż Sashimi

Nóż Sashimi

Nóż do plastrowania i filetowania ryb jest bardzo ostry i posiada długą cienką klingę. Należy nim ciąć w kierunku do siebie i nie uderzać ostrzem o blat. W modelach Yanagiba nóż jest zakończony ostrym czubkiem, a w modelach Takobiki kwadratowym. Ostrze noża Sashimi może mieć od 20 do 40 cm.

Nóż Santoku

Nóż Santoku

Jest to japoński odpowiednik noża kucharza, z charakterystyczną szeroką klingą o obniżonym czubku. Szeroka klinga przydaje się także np. do zgniatania czosnku. Niezwykle ostry, lekki nóż sprawdzi się do krojenia warzyw i mięs na równe i cienkie plastry. Najczęściej noże Santoku mają ostrza o długości kilkunastu centymetrów.

Nóż Deba

Nóż Deba

Nóż Deba służy przede wszystkim do cięcia i sprawiania ryb. Solidna budowa noża pozwala bez trudu przeciąć rybią skórę i ości. Można go stosować również do drobiu. Nóż Deba zwykle ma ostrze o długości 16 - 20 cm.

Ostrze noża gładkie, ząbkowane czy żłobione?

Ostrze gładkie

Ostrze gładkie

Idealne do krojenia surowego mięsa, plastrowania filetów ryb. Należy wybrać ostrze gładkie gdy zależy nam na precyzyjnym i równym cięciu. Ostrze o gładkim szlifie można ostrzyć zarówno na kamieniu, ostrzałce kółkowej jak i podostrzyć musakiem.

Ostrze ząbkowane

Ostrze ząbkowane

Najczęściej spotykane w nożach do pieczywa. Noże o ostrzu ząbkowanym najlepiej radzą sobie z produktami o twardej warstwie wierzchniej i miękkim środku, tak jak np. pieczywo. Ostrza z mikroząbkami będą sprawnie kroić np. kiełbasę czy pomidora. Można ostrzyć noże z mikroząbkami. Ostrzymy je na kamieniu tylko gładką stroną krawędzi.

Ostrze żłobione

Ostrze żłobione

Noże ze żłobieniami posiadają regularne owalne wcięcia wzdłuż krawędzi tnącej. Dzięki tym właśnie żłobieniom, podczas krojenia soczystych produktów, te nie przyklejają się do klingi. Noży żłobionych nie ostrzymy tradycyjnie a jedynie odnawiamy samą krawedź za pomocą musaka lub kamienia.

Noże europejskie a japońskie

Noże europejskie

Noże japońskie

Zalety

Wady

Zalety

Wady

 • mniej rdzewne niż noże japońskie

 • są tańsze, nie trzeba ich importować z daleka

 • często mniej ostre niż noże japońskie

 • mniejszy kunszt wykonania, zdobione rękojeści należą do rzadkości

 • rzadko wykonywane ręcznie

 • szalenie ostre

 • istnieje wiele specjalistycznch modeli

 • często pięknie zdobione

 • często wykonywane ręcznie

 • często wykonane ze stali rdzewnej

 • trzeba o nie dbać, impregnować i wycierać do sucha

 • droższe niż noże europejskie

Noże europejskie na ogół są grubsze i cięższe od noży japońskich, znajdują zastosowanie w przygotowaniu dań kuchni europejskiej.

Noże japońskie różnią się od europejskich przede wszystkim wagą i grubością klingi. Noże japońskie są znacznie lżejsze i cieńsze niż noże europejskie. Trudno jest sklasyfikować te cechy jako wady lub zalety, ponieważ wszystko zależy od preferencji kucharza. Niektórzy wolą czuć ciężar noża, inni uważają, że niepotrzebnie męczy się nadgarstek. Decyzję pozostawiamy kucharzowi :)

Czy rękojeść ma znaczenie?

Zdecydowanie tak.  Rękojeść powinno się dobierać przede wszystkim do wielkości dłoni. Ma być wygodna i umożliwić stabilne i swobodne operowanie nożem. Masywność rękojeści jest zawsze dopasowana do rodzaju oraz rozmiaru noża. Jest często specjalnie doważana jeśli mamy do czynienia z nożem o cieżkiej klindze.

Ciekawe rozwiązanie w kwestii doważania rękojeści zaprezentowała marka Global. Rękojeści noży Global mają w środku piasek, który nie tylko dociąża, ale i pomaga zachować odpowiedni balans wagi podczas krojenia.

Rękojeści, przede wszystkim w modelach japońskich, są ozdobą noża. Noże z finezyjnie zdobioną, wykonaną ze szlachetnych materiałów rekojeścią będą nie tylko praktyczne. Ozdobią kuchnię i będą dumą właściciela.

RękojeśćFinezyjna rękojeść japońska

W modelach europejskich rękojeści nie są już tak finezyjne. Są wygodne, często nitowane. Wykonane z tworzywa, drewna lub stali.

Jeśli rękojeść noża jest wykonana z drewna, warto pamiętać by regularnie ją impregnować olejem jadalnym i nie pozostawiać na długo w wodzie. Dzięki temu drewno dłużej zachowa swój naturalny wygląd.

Drewniana rękojeść noża europejskiego z nitowaniem

Drewniana rękojeść noża europejskiego z nitowaniem

Noże w całości wykonane ze stali gładkim przejściem pomiedzy klingą a rękojeścią są bardzo higieniczne i łatwe w czyszczeniu. Gładkie przejście i brak zakamarków, w których mogłyby się zbierać resztki jedzenia sprawia, że takie noże bardzo łatwo jest wyczyścić.

Gładkie przejście w rękojeści GlobalGładkie przejście między klingą a ostrzem w nożach Global

Jak prawidłowo dbać o noże

O noże trzeba dbać, oto kilka rad, jak prawidłowo i bezpiecznie myć, używać i przechowywać nasze noże by mogły nam służyć przez długie lata.

Przygotowanie noży do użycia:

 • Nowy nóż należy dokładnie obejrzeć, w przypadku stwierdzenia defektów, lepiej go nie używać, lecz zgłosić ten fakt do sklepu, w którym narzędzie zostało nabyte.

 • Przed pierwszym użyciem należy umyć nóż miękką gąbką z łagodnym płynem do mycia naczyń a następnie dokładnie wypłukać i wytrzeć do sucha.

Bezpieczne użytkowanie noży

 • Należy używać noża ostrożnie.

 • Nie należy używać noża, gdy ten pęknie lub się odkształci.

 • Należy dbać o ostrze podczas używania.

 • Zaleca się przechowywanie noży z dala od dzieci.

 • Nóż służy do krojenia, nie należy nim skrobać.

 • Do krojenia twardych produktów takich jak drobne kości (np. z ryb lub drobiu) czy kraby zaleca się używać noża Deba.

 • Nie należy używać noża na twardych powierzchniach takich jak szkło, kamień lub metal.

 • Nie używać noża do otwierania (puszek, butelek, słoików itp.).

 • Nie kroić zmrożonej żywności przed całkowitym rozmrożeniem.

Pielęgnacja noży:

Szczoteczka do sztućców Joseph Joseph

 • Przechowywać czysty i suchy, nie pozostawiać brudnego noża (np. soki z cytryny po pewnym czasie mogą spowodować odbarwienia na stali).

 • Myć  ręcznie w letniej wodzie, nie myć w zmywarkach - te nieodwracalnie niszczą ostrza.

 • Rękojeści z surowego drewna impregnować olejem lnianym.

 • Klingę suszymy delikatną ściereczką, nie szorować - można w ten sposób porysować stal.

 • Klingę ze rdzewnej stali impregnujemy olejem jadalnym.

 • Nie przetrzymywać noża w wodzie.

 • Nie myć w zmywarkach.

 • Nie dopuszczać do całkowitego stępienia noża, ostrość powinno się podtrzymywać za pomocą kamienia o drobnej granulacji (1000-4000).

Jak prawidłowo ostrzyć noże

Ostrzenie noża na ostrzałce

Kilka przydatnych rad dotyczących ostrzenia noży:

 • Nie każdy nóż można naostrzyć domowym sposobem! Noże ceramiczne można ostrzyć tylko na kamieniu diamentowym i lepiej to zadanie zlecić profesjonalistom.

 • Noży o ostrzu ząbkowanym nie należy ostrzyć ostrzałką kółkową, należy je ostrzyć tylko na kamieniu po stronie z gładkim szlifem.

 • Nie powinno się doprowadzać do poważnego zniszczenia ostrza – delikatnie stępiony nóż często wystarczy kilka razy przeciągnąć na musaku ceramicznym żeby przywrócić pierwotną ostrość, poważnie stępione trzeba ostrzyć od nowa

 • Noże stalowe ostrzone na kamieniu należy ostrzyć na mokro.

Zobacz film instruktażowy jak ostrzyć noże ostrzałką i musakiem:

Jak prawidłowo przechowywać noże?

Bloki i listwy na noże

Listwy magnetyczne

Jeśli mamy noże ze stali i decydujemy się na przechowywanie ich na listwie magnetycznej należy pamiętać o tym, by przy ich ściąganiu nie przeciągać klingi wzdłuż listwy. Można w ten sposób ją zarysować. Noże przechowywane na listwie należy „odrywać” od niej jednym ruchem nadgarstka, przesuwając klingę o 90 stopni. Warto też zwrócić uwagę na moc magnesu. Jeśli wybierzemy taki o dużej mocy, może nam być trudno odczepić od niej nóż. Za słabe natomiast mogą nie utrzymać ciężkich noży.

Noże przechowywane na listwie będą pięknie wyeksponowane. Nie ważne, czy posiadamy same duże czy małe noże, wszystkie się zmieszczą!


Bloki na noże

Wybierając blok na noże musimy sobie odpowiedzieć na pytanie jakim typem kucharza jesteśmy? Czy zależy nam na tym by szybko i bez zbędnego zastanawiania się odkładać i wyciągać noże? Czy blok ma służyć nam przede wszystkim jako eleganckie dopełnienie dla kolekcji noży? Ładnie wykonany blok, oprócz funkcji praktycznej może stać się również ozdobą naszej kuchni. Większość producentów oferuje bloki dedykowane seriom noży, co tworzy razem elegancki zestaw. Jeśli dużo gotujemy i nie mamy czasu żeby zastanawiać się w którym otworze zmieści się dany nóż, warto wybrać blok z szerokimi otworami. Zmieści nóż o każdej szerokości i nie zniszczy ostrzy.Szuflada

Chyba najpopularniejsze miejsce do przechowywania noży i sztućców. W szufladzie możemy przechowywać każdy nóż, ale pozostanie on w ukryciu. Ważne, by w szufladzie było sucho i by noże nie ocierały się o siebie ostrzami, gdyż to może spowodować ich tępienie.

Organizer do szuflad na noże Joseph Joseph